Spotkanie z przedstawicielami różnych branż przemysłu będzie rozpoczęciem dyskusji, która stworzy podwaliny strategii dla przemysłu na miarę obecnych i przyszłych potrzeb tego sektora w Polsce. Podczas gdy cała Unia Europejska dyskutuje o konkurencyjności przemysłu, w naszym kraju jak dotąd ten temat znajduje się na bocznym torze. Tymczasem Polska może stać się beneficjentem nowego ładu przemysłowego – o ile krajowi decydenci okażą się skuteczni w kształtowaniu narracji na szczeblu europejskim.
Polski sektor przemysłowy wytwarza ponad 20% krajowego PKB i zapewnia zatrudnienie bezpośrednio ponad 3,2 mln osób, a polskie produkty stanowią dziś istotną część unijnych łańcuchów dostaw. Przyszłość polskiego przemysłu jest jednak pełna wyzwań.
- Po pierwsze, coraz trudniej konkurować pod względem kosztów produkcji, a rzadko wygrywamy innowacyjnością produktów.
- Po drugie, podwykonawcy w łańcuchach dostaw coraz częściej zobowiązani są do ograniczania śladu węglowego.
Z tych dwóch powodów dekarbonizacja przemysłu powinna znaleźć się wśród priorytetów polskich decydentów. Będzie to niewątpliwie duże przedsięwzięcie – niejednokrotnie skomplikowane technologicznie, trudne do zarządzania i kosztowne. Transformacji nie ułatwiają także ogólne cechy polskiej gospodarki, takie jak rozdrobnienie producentów, czy niska stopa inwestycji. Jednocześnie transformacja wpisuje się w rozkład cykli reinwestycyjnych w sektorze. To okazja, by dokonać przeskoku technologicznego wobec konkurentów.
Podczas spotkania zaprezentowano wnioski z dwóch raportów Forum Energii, opublikowanych we wrześniu 2024 r.: