LeadAir - samorządowe strategie dla przyszłości
W ostatnich latach skutki pandemii, kryzysu energetycznego czy migracji wywołanych rosyjską agresją na Ukrainę najmocniej odczuły samorządy. To one stanowią pierwszą linię wsparcia dla mieszkanek i mieszkańców, stawiając czoła nowym wyzwaniom. Wśród problemów, których skala stale rośnie są te związane z jakością powietrza, globalnym ociepleniem i sytuacją społeczno-gospodarczą. Działania samorządów są kluczem, aby w dynamicznie zmieniających się okolicznościach reagować w przemyślany i skuteczny sposób.
Doświadczenia te uwidaczniają konieczność opracowywania rozwiązań dostosowanych do lokalnych potrzeb i uwarunkowań. Miasta są gotowe na odważne, innowacyjne zmiany, które przyspieszą redukcję szkodliwych pyłów i gazów cieplarnianych. Naszym zadaniem w ramach projektu LeadAir jest wspieranie ich wiedzą na drodze do wypracowania skutecznych i efektywnych strategii, które będą miały wpływ na jakość życia lokalnych społeczności.
Forum Energii powołało projekt LeadAir w 2019 r. Od tego czasu współpracowaliśmy z ponad 45 miastami z całej Polski, tworząc szeroki wachlarz rozwiązań na rzecz czystego powietrza i neutralności klimatycznej.
Czym jest projekt LeadAir? Zobacz video!
Wierzymy, że miasta z którymi współpracujemy mogą być wzorem do naśladowania w całym kraju, dlatego konsekwentnie wpieramy wymianę wiedzy, dobrych projektów i sprawdzonych praktyk. Nasza współpraca z samorządami opiera się na zaufaniu, gotowości do zmian i współpracy, bo to właśnie te wartości są kluczem do przyspieszenia działań i zwiększenia ambicji klimatycznych.
Co zrobiliśmy dotychczas?
- Pomogliśmy wielu miastom pozyskać środki międzynarodowe na realizację innowacyjnych projektów, takich jak “Klimat dla Piastowa”, obejmujący budowę źródła geotermalnego;
- Wspieraliśmy miasta w opracowaniu koncepcji lokalnych wspólnot energetycznych, które pozwolą na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii na poziomie lokalnym;
- Opracowaliśmy i wspieraliśmy wdrożenie Lokalnej Uchwały Antysmogowej m.in. w Nowym Targu;
- Doradzaliśmy w transformacji lokalnych ciepłowni;
- Opublikowaliśmy szereg opinii, analiz i raportów dedykowanych miastom;
- Stworzyliśmy przestrzeń wymiany wiedzy pomiędzy samorządami z całej Polski;
- Wypracowaliśmy rekomendacje, które stały się podstawą do zmian w programach krajowych takich jak np. Czyste Powietrze.
Nad czym pracujemy?
Aktualnie pracujemy z pięcioma miastami – Warszawą, Rybnikiem, Rawiczem, Piastowem i Włocławkiem w ramach rozszerzonej, czwartej edycji projektu LeadAir. Publikujemy rekomendacje zmian do polityk krajowych, realizujemy indywidualne procesy doradcze i tworzymy mapy transformacji energetycznej, które będą podstawą do zaplanowania długofalowych zmian na rzecz neutralności klimatycznej.
Publikacje
Plan transformacji energetycznej Rawicza do 2040 r.

Plan transformacji energetycznej Rawicza do 2040 r.

Plan transformacji energetycznej Piastowa do 2040 r.

Plan transformacji energetycznej Piastowa do 2040 r.

Plan transformacji energetycznej Rybnika do 2040 r.

Plan transformacji energetycznej Rybnika do 2040 r.

Plan transformacji energetycznej Włocławka do 2040 r.

Plan transformacji energetycznej Włocławka do 2040 r.

Szkoła energooszczędna. Scenariusze lekcji

Szkoła energooszczędna. Scenariusze lekcji

Rekomendacje samorządów LeadAir dla wzmocnienia ich roli w realizacji programów krajowych

Rekomendacje samorządów LeadAir dla wzmocnienia ich roli w realizacji programów krajowych
